(ne)Obyčejné látky pro zdraví žen
Látky, které pomáhají chránit vaječníky, zlepšují spánek, zmírňují premenstruační syndrom
Některé látky obsažené v doplňcích stravy mohou ženám nabídnout mnohem více efektu, než se vůbec předpokládá. Proč? Ženy jsou dnes vytíženější než dříve. Mezi prací, kariérou, vyděláváním peněz, zajištěním chodu domácnosti musejí zvládnout i výchovu dětí a přitom o sebe dbát. Vynakládají více energie, než dávno předtím a jsou na ně kladeny větší nároky. Několik studií odhalilo skrytý význam čistě přírodních látek, které ženám mohou pomoci zvýšit ochranu před HPV infekcí, chránit vaječníky před polycystickým syndromem, vyřešit nespavost, nebo zmírnit premenstruační syndrom.
Vitaminy bojují proti infekci HPV (papilomaviry)
Lidský papilomavirus (HPV), který stojí za vznikem infekčních bradavic a změn na tkání děložního čípku (později mohou vést k rakovině děložního čípku), má menší šanci k propuknutí v případě užívání některých látek, informuje o tom odborný časopis International Journal of Gynecokological cancer. Téměř 1100 žen ve věku 18 až 65 let byly podrobeny výzkumu ohledně jejich návyků užívání suplementů. Zjistila se souvislost mezi užíváním vitaminu A, C a E, dále vápníku, kdy pravidelný příjem těchto látek byl významně propojen s nižším rizikem abnormalit vyskytujících se na děložním čípku.
Kyselina Alpha Lipoic Acid (ALA) pro ochranu vaječníků
Polycystický syndrom vaječníků (PCOS) postihuje zhruba jednu ženu z 20 v produktivním věku a úzce souvisí s endokrinním systémem a jeho výkyvy. Přesněji, je propojen s hormonální nerovnováhou a dysbalancí hladiny cukru v krvi. Symptomy onemocnění zahrnují bolesti v pánevní oblasti, akné, přibývání na váze, problémy s menstruací, ale také s depresemi. Současné výzkumy naznačují, že kyselina alfa lipoová může být při těchto obtížích velmi nápomocná.
Celkem 6 žen, které neměly diagnostikované onemocnění diabetes, ale trpělo onemocněním PCOS, užívalo denně 1200 mg kyseliny alfa lipoové po dobu 16 týdnů. Po této době průměrně zaznamenaly 14% zlepšení inzulínové citlivosti, dále došlo ke snížení krevních tuků (triglyceridů) a rovněž se vylepšila hladina cholesterolu. Přestože studie proběhla na malém počtu účastníků, výsledky jsou opravdu slibné.
Magnézium pomáhá lepšímu spánku
Potíže se spánkem jsou dnes běžnou záležitostí. Podle jisté klinické studie mají potíže se spánkem vysokou souvislost s nedostatkem hořčíku v organizmu. Studie zahrnula 100 dospělých ve věku kolem 60 let, kteří si stěžovali na spánkové poruchy. Ještě před začátkem studie se zjistilo, že 58 % účastníků mělo v krvi nízkou hladinu hořčíku a celá jedna třetina (37 %) měla absolutní deficit tohoto prvku. Doplnění hořčíku 320 mg denně po dobu 7 týdnů zlepšilo kvalitu spánku. Navíc se zjistilo, že užívání hořčíku je spojeno se snížením proteinu, který je přítomen v organizmu během zánětu.
B Vitaminy na premenstruační syndrom (PMS)
Nejraději byste nikoho neviděla a nenávidíte všechno kolem? Trpíte-li výkyvy nálad a opakuje se to pravidelně každý měsíc, pak je to projev premenstruačního syndromu. Podle vědců vám chybí dostatek vitaminů skupiny B. Vědecká studie na skupině 3100 žen přinesla zajímavé výsledky. U žen, které vykazovaly dostatečný příjem vitaminů thiaminu a riboflavinu, zaznamenala studie až o 35 % nižší výskyt PMS než u žen, které tyto vitaminy neužívaly.
Jednoduchým postupem je změna jídelníčku tak, aby obsahoval dostatek potravin bohatých na vitaminy skupiny B a případně užívání 30 mg B-komplexu denně. Zkrátka, udělejte si výlet do prodejny zdravé výživy. Možná pochopíte, jak některé potraviny umí zlepšit náladu a dodat životní energii.
Zdroj: časopis Alive, Canada, july 2011
Leave a comment