Jarní únava
Jaro je čas, kdy se probouzí příroda, začíná nás šimrat sluníčko po tvářích, čas lásky a znovuzrození. Jarní čas je obdobím, kdy se náš organismus probouzí ze zimního spánku a tělo i mysl nabírají na síle, hnáni vnitřními hodinami, které nekompromisně bijí na poplach, že je čas začít žít. A všechno by bylo tak krásné … jen ta únava….
Co je jarní únava?
Celé měsíce trpělo naše tělo i mysl nedostatkem slunečního světla a tepla. Samozřejmě doma jsme si mohli rozsvítit světlo a přitopit, ale to nám životadárné sluneční paprsky nenahradí. Slunce je zdrojem života. A přeci. Sluníčko svítí a nabývá na síle a mi jsme tak unavení. Proč? Po zimě je tělo vyčerpané, chybí mu vitamíny a minerály. Navíc venkovní teploty se často a s velkými výkyvy mění a mi jsme ještě zužováni chřipkou, nachlazením a rýmou. A všechny tyto vlivy způsobí, že trpíme jarní únavou, která se projevuje pocity vyčerpání, nedostatkem energie, nepozorností, změnami nálad atd. Kolísání nálady a podrážděnost jsou dalšími projevy jarní únavy.
Jarní únava nebo chronický únavový syndrom
Nejčastější příznaky únavového syndromu jsou téměř stejné jako u jarní únavy. Pokud, ale tyto problémy přetrvávají delší dobu a přidá se k nim dlouhodobě lehce zvýšená teplota, neustávající bolesti kloubů, zduřelé mízní uzliny na krku, které jsou citlivé na dotek, bolest hlavy, poruchy spánku a neúměrná únava, raději navštivte lékaře a nechte se vyšetřit, aby se za tou pověstnou jarní únavou neskrýval strašák mnohem horší: chronický únavový syndrom.
Překonejte jarní únavu!
Duševní hygiena
Věnujte se sami sobě, aby Vaše mysl byla čistá a pozitivně naladěná. Ne nadarmo se říká, že psychika ovlivňuje všechny naše nemoci a duševní stav. Smějte se, buďte pozitivní, naučte se odpočívat (možná je vám to k smíchu, ale ruku na srdce: Dokážete denně opravdu vypnout a odpočinout si?) a pobývejte často na čerstvém vzduchu. Pokud to dokážete, jarní louče vás příjemně naladí.
Domluvte se s přáteli a vyrazte společně na párty anebo na výlet. Dobrá nálada je přesně to, co potřebujete.
Pohyb
Míza našeho života. Každá minuta strávená na čerstvém vzduchu, proložená pohybem vám pomůže se vymanit ze spárů jarní únavy. Vyjeďte si na hory, sportujte, jděte si zaplavat, otužujte se.
Ranní procházka nastartuje váš organismus, rozproudí krevní oběh a naladí do nového dne.
Pomocníci z lékárny
Vůči jarní únavě mohou pomoci i přípravky z lékárny. Stačí jen vědět po čem sáhnout. Vhodné jsou energetické doplňky na bázi bylinek, dále přípravky podporující mysl anebo vitaminy jako např. C, E, vitaminy skupiny B a nepostradatelný Q10.
Je několik osvědčených přípravků, které fungují spolehlivě a rychle proti únavě a podporují soustředění (např. UP!Energy, UP!Smart). Naproti tomu vynikajícím zdrojem dlouhodobé energie je koenzym Q10 s obsahem mikročástic, Barny´s Koenzym Q10. Sáhnout můžete i po čaji. Řada bylinných čajů Energy podpoří zdravý a povzbudí smysly.
Jídlo a pití
Jídlo by nás nemělo zatěžovat, ale mělo by nám dodávat energii, podporovat a povzbuzovat. Obecně se doporučuje konzumovat velké množství čerstvé zeleniny a ovoce, vyvarovat se těžkým a tučným jídlům, úplně vynechat instantní jídla plná solí a prázdné energie, přijímat hodně tekutin (ideální je čistá neperlivá voda, neslazené bylinné čaje, ovocné a zeleninové šťávy). Můžete si dopřát dva šálky kvalitní kávy denně. Káva obsahuje kofein, který vzpruží. Přírodní kofein však najdete i v čaji, nebo přímým nositelem přírodního kofeinu je Guarana.
Co ještě můžete dělat?
- Nezapomínejte na snídani, která je zdrojem energie pro vaše tělo na celé dopoledne.
- Zdravému spánku naopak prospějete nízkoenergetickou a lehce stravitelnou večeří. Spěte alespoň 7–8 hodin a dodržujte pravidelný režim.
- Pokud jste odpoledne unavení, zdřímněte si na 20 minut.
- Sladké potraviny a cukrovinky nejsou vhodným zdrojem energie. Vhodnější jsou např. luštěniny, těstoviny anebo celozrnné potraviny.
- Věnujte se pohybu, ráno anebo v průběhu dne vás dokonale vzpruží.
- Mějte na paměti, že jarní únava není nemoc, ale jedná se o přechodné období, které trvá několik týdnů. Zajít k lékaři a požádat o neschopenku zajisté není vhodné řešení, raději využijte možnosti svého těla a pomozte mu vhodnými preparáty z lékárny. Faktem také je, že ženy trpí jarní únavou čtyřikrát častěji než muži. Existuje ale pár šťastlivců, kteří ji nikdy na vlastní kůži nezažijí.
Poslední radou je nekouřit a nepít alkohol! Přejeme krásné jaro!
Leave a comment