Podpořte svou imunitu
Jen co ráno vstanete z postele, už se vám vybavují všechny povinnosti, které dnes musíte neodkladně stihnout. Ještě než vypravíte děti do školy, v chvatu pozřete horkou kávu namísto snídaně a stresovaná dobíháte v poslední minutě do práce. Pod návalem úkolů a časového presu si nemůžete dovolit ani pořádný oběd a volíte čínské bistro či nejbližší „fastfood“. Z práce letíte vyzvednout děti, doma se vrhnete do role svědomité hospodyně a starostlivé mámy a na odpočinek jaksi nezbývá čas. Znáte snad tento scénář? Pak děláte vše pro to, aby vám váš imunitní systém vypověděl službu.
Nezdravý životní styl, vleklá či chronická onemocnění, znečištěné životní prostředí. To vše nás oslabuje a následně vede k nejrůznějším poruchám imunity v podobě alergií, opakovaných infekcí (horní cesty dýchací, gynekologické problémy apod.) či autoimunitní onemocnění. Otázku imunity nejčastěji řešíme závěrem roku, na podzim a v zimě, kdy nás trápí především nemoci horních cest dýchacích, rýma, často doprovázející zvýšené teploty, bolesti v krku atd. Co dělat, když už je zkrátka chladný a nevlídný podzim tady?
Základní pravidlo podle MUDr. Miloše Rýce zní: „Posilovat imunitní systém je potřeba začít již několik týdnů před tímto ročním obdobím, kdy je organismus ještě relativně zdráv a kdy se potýká „jen“ s obvyklými chronickými potížemi. Bylo by naivní a zcela mylné očekávat, že užitím jakéhokoliv zázračného přírodního přípravku lze imunitu posílit v okamžiku propuknutí konkrétního onemocnění (nebo zhoršení toho stávajícího chronického).“
Nekonvenční medicína jako způsob podpory imunity
Existuje mnoho způsobů, jak účinně posilovat imunitní systém, jako např. otužování, akupunktura, preventivní očkování či posilování prostřednictvím imunostimulačních přípravků. Mezi volně prodejné prostředky upravující imunitní procesy patří zejména přípravky ze skupiny enzymů, fytofarmak nebo některé doplňky stravy s obsahem různých imunostimulačních látek. Vyjmenujme si alespoň ty nejdůležitější, jejichž imunostimulační či imunomodulační účinek byl prokázán mnoha vědeckými studiemi.
Časté omyly …
„Samotné doplňky stravy nemají schopnost léčit, avšak pomáhají našemu organismu lépe se vypořádat s nemocí nebo dokonce jí i částečně předcházet. Rovněž je potřeba podotknout, že doplňky stravy nepotlačují příznaky onemocnění, a proto se po jejich užití nebudete bezprostředně cítit lépe. Jejich úkolem je podpořit organismus v samotném boji s nemocí či posílit tělo při jeho zotavování,“ říká MUDr. Miloš Rýc.
Fytoterapie (herbalistika, bylinkářství)
Předně je třeba si uvědomit, že současná moderní medicína z fytoterapie přímo vychází. Využívá léčivé síly rostlin a jejich terapeuticky aktivních složek. Proč právě bylinky? Do skupiny bylinek patří rostliny obsahující řadu účinných látek, které v mnoha případech představují bezpečnější a komplexnější cestu léčby, než chemická, tedy uměle vytvořená léčiva. Nástup účinku bylinných přípravků je obvykle mnohem pomalejší, než v případě běžných léků, neboť účinné látky v nich obsažené jsou méně koncentrované, avšak pro organismus mnohem přirozenější. Cílem fytoterapie je podpora celkového zdraví pacienta, povzbuzení jeho vitality a obranných mechanismů.
Příklady nejpoužívanějších rostlinných drog a podobných přírodních látek podporujících imunitní systém
Echinacea purpurea a Echinacea angustifolia – Třapatky mají řadu léčivých účinků, z nichž nejvýznamnější je jejich příznivý vliv na imunitu organismu. Aktivují bílé krvinky, které pohlcují či zneškodňují původce infekcí a působí tak proti bakteriím a virům jako přírodní antibiotikum. Jsou vhodné jak k preventivnímu, tak terapeutickému podávání. Extrakt z těchto užitečných bylinek je obsažen v mnoha přípravcích existujících na trhu potravních doplňků a to v nejrůznějších lékových formách (tablety, echinaceové sirupy, kapky, sušené čaje atd.).
Divoce rostoucí houba Šiitake – Extrakt z houby lentinus edodes (houževnatec jedlý) je jedna z nejprozkoumanějších rostlinných látek v oblasti imunologie, za což vděčíme zejména japonským badatelům, kteří prokázali její imunostimulační účinky. Ty se uplatňují v mnoha diagnózách, od únavového syndromu až po léčbu rakoviny. Obsahuje celé spektrum důležitých účinných substancí, především z řady polysacharidů, mezi nimiž je nejdůležitější lentinan. Pokud ji nalezneme v doplňku stravy, pak si dejte pozor na její původ. Pouze extrakt z divoce rostoucí houby má prokázanou účinnost. Bez obav lze doporučit např. přípravek IMMUNOPHYTUM.
Propolis (vosková pryskyřice) – Tento včelí produkt je známý již celá staletí. Propolis vyniká komplexním složením – zahrnuje celou řadu vitaminů a minerálů, flavonoidy, mastné kyseliny, těkavé oleje, taniny a pyly. Tyto látky jsou schopné stimulovat imunitní systém, působí antivirově, protizánětlivě, antibakteriálně a antioxidačně. Je dostupný v různých lékových formách – kapky, alkoholové tinktury, masti, spreje, kapsle, atd
Aromaterapie
Aromaterapie je přírodní léčebná metoda, která využívá sílu a působení koncentrovaných éterických (též esenciálních) olejů a jejich složek. Tato metoda je považována za „univerzálního léčitele“, neboť působí na duševní i fyzickou stránku organismu. Aromaterapeuté nevybírají oleje podle toho, jak voní, ale podle účinných složek, které obsahují. Mezi nejčastější prostředky léčby a aplikace éterických olejů patří masáže, inhalace, koupele, aromalampy, obklady, zábaly apod. Cílem aromaterapie je posílení celkové přirozené imunity organismu. Mnohé z esenciálních olejů mají antivirové, antibakteriální, antimykotické a protiparazitické vlastnosti. Oleje s obsahem silic jsou velmi oblíbenou skupinou olejů – působí blahodárně na dýchací ústrojí, což oceníme při častějších výskytech chřipkových onemocnění. Pokud jsou oleje aplikovány správně, nemají žádné škodlivé vedlejší účinky.
Vybrané esenciální oleje k inhalaci pro chladné dny:
Citron – pomáhá hlavně při infekcích dýchacích cest, angíně, bolesti v krku, rýmě, aktivuje imunitní systém, je antiseptický a antibakteriální. Podporuje tvorbu bílých krvinek, dezinfikuje ovzduší.
Eukalyptus – olej na bázi silic se doporučuje na veškeré plicní problémy, pro vykašlávání, při zánětu dutin atd. Má antivirální účinky, dezinfikuje ovzduší a rozpouští hleny. Je dokonce vhodný i pro malé děti.
Máta kadeřavá – často se používá při nachlazení, bronchitidě, kašli, chřipce, ucpání a záněte dutin, podporuje pocení, osvěžuje a stimuluje. Je vhodná i pro malé děti (od 2 let).
Heřmánek – doporučuje se při nejrůznějších zánětlivých stavech, snižuje horečku, podporuje pocení a celkově působí jako výborný utišující prostředek. Zvyšuje imunitu podpořením tvorby bílých krvinek.
Nesmíme však zapomínat ani na vynikající účinnost éterických olejů při externím použití.
Enzymoterapie
Léčebným metodám pomocí enzymů se říká enzymoterapie. Prospěšnost enzymů znaly již domorodé kmeny v dávné minulosti a uměly využívat např. blahodárné účinky ananasu (enzym bromelin) nebo papáji (enzym papain). Enzymy urychlují a řídí většinu biochemických dějů v organismu a bez jejich přítomnosti bychom dokonce ani nebyli životaschopní. Existuje vícero typů enzymových preparátů: vyrobené synteticky, získané ze živočišných tkání (např. Wobenzym) anebo v přírodní formě (např. APO-Curenzym), které jsou hlavně v západných zemích velmi oblíbené pro jejich vysokou účinnost, výhodnější cenu a příjemnější užívání.
Využití enzymoterapie je v medicíně opravdu velmi široké. Většinou přináší dobré výsledky při samostatném použití, ale také jako součást léčby společně s antibiotiky či chemoterapeutiky. Léčba pomocí enzymů je obvykle dlouhodobá a nelze od ní očekávat okamžité řešení konkrétního zdravotního problému.
Vitaminy, minerály, stopové prvky a další specifické látky podporující imunitu
Dostatečný a pravidelný příjem všech potřebných látek (tzv. „nutrientů“) kvalitní stravou je tou nejlepší a nejpřirozenější cestou dobrého zdraví lidského organismu. Měli bychom mít na paměti, že chemicky připravené vitamíny či nerostné látky nejsou nikdy tak účinné jako ty „přirozené“. Hovoříme o jejich „biodisponibilitě“.
Vitaminy, minerály, stopové prvky
Vitamin C, vitamin A, vitaminy ze skupiny B či vitamin E. Všechny mají zcela nezastupitelnou roli pro správné fungování imunitního systému, přičemž platí, že čím je jejich původ přírodnější, tím lépe pro organismus. Jedním z nejbohatších zdrojů přírodního vitaminu C je acerola, které dáváme vždy přednost před levnými, ale medicínsky problematickými syntetickými formami (kyselina askorbová). Z minerálů jsou pro správnou funkci imunitního systému nezbytné zejména zinek, selen, železo a vápník. Potravinových doplňků obsahujících výše uvedené vitaminy a minerály je mnoho a je těžké poznat, který z nich je pro organizmus skutečným přínosem.
Probiotika
Vyskytují se v trávicím traktu, který osidlují a brání jiným bakteriím v jejich nežádoucím přemnožení. Výsledkem správného fungování a rovnováhy našeho trávicího ústrojí je posílená imunita a odolnost vůči nejrůznějším onemocněním a infekcím, neboť tenké střevo je nejdůležitějším zdrojem buněk lidského organismu podílejících se na imunitních reakcích. Jejich pravidelný přísun snižuje výskyt infekcí, zánětů a také alergií či jiných onemocnění. Doporučit lze např. Apo-Lactobacillus 10+ s brusinkami s obsahem až 12 miliard aktivních mikroorganismů a až 10 kmenů probiotik, což je prozatím nejvíce na našem trhu.
Přírodní antibiotika
Ve výčtu látek s imunomodulačními účinky by neměly chybět ani tzv. přírodní antibiotika, jakým je např. extrakt z grapefruitových jadérek, který obsahuje bioflavonoidy a řadu dalších významných látek (přípravek Grefit je navíc obohacen o vitamin C). Bývá součástí kombinovaných přípravků, ale lze ho zakoupit i samostatně. Mezi přirozená antibiotika se však řadí také česnek, oregano, brusinky atd. Pro jejich použití platí stejná omezení jako pro ostatní doplňky stravy – nelze je použít k léčbě akutních insektů, která vyžaduje nasazení klasických léčiv.
Kolostrum
Jako součást mateřského mléka je první výživou novorozence po porodu. Je známou skutečností, že kojené děti stonají méně než nekojené.. Kolostrum výrazně posiluje imunitní systém, proto je vhodný k užívání i při chronických onemocněních. Jako prevence ho lze užívat od podzimu do jara, dokáže zvýšit obranyschopnost organismu před řadou bakteriálních či virových infekcí. K posílení imunity se může použít i kravské kolostrum, které je k dostání na trhu ve formě kapslí (např. Barny´s Kolostrum, Pharma Activ Colostrum) nebo jako prášek. Je bez vedlejších účinků a mohou ho užívat i děti.
Orthomolekulární medicína a bionutriční profil
„Dlouhodobé chyby ve stravování vedou neomylně k rozvoji metabolické nerovnováhy, která vede stejně neomylně k rozvoji chronických onemocnění. Na tato onemocnění klasická medicína chybně nahlíží, a to jako na nahodilý jev postihující konkrétního pacienta. Dlouhodobý nedostatek esenciálních mastných kyselin ve stravě vede k rozvoji depresí, stejně jako chronických zánětů. Trvalé překyselování organismu přivodí za mnoho let osteoporózu a převaha volných radikálů zase zvýšení hladiny cholesterolu,“ říkáMUDr. Miloš Rýc.
Všechny tyto vlivy popisuje na vědecké bázi bouřlivě se rozvíjející obor, který se označuje jako orthomolekulární medicína (bionutrice, mikronutrice, aktivní buněčná výživa). Oslabení imunity může být z jejího pohledu důsledkem dlouhodobě špatných stravovacích návyků. V České republice se tímto oborem zabývá zejména Centrum nutriterapie a nutriprevence (www.nutriterapie.cz ).
Autor: redakce DZ ve spolupráci s MUDr. Milošem Rýcem
Léky na posílení imunity – https://iherb.co/pgiYTsi
Při nákupu na iHerb můžete využít kód AID8235 který vám v košíku odečte 5 % z ceny objednávky.