Skořice, magická léčivá rostlina či světoznámé koření?
Skořice patří nepochybně mezi nejznámější koření na celém světě. Je to prastaré koření pocházející z Asie s několika tisíciletou tradicí. Existují zmínky z oblasti čínského léčitelství staré více než 4000 let. Tato magická rostlina byla známá také i v Řecku. Skořice, jak ji známe dnes, se získává z kůry stromu dorůstajícího do výšky až 10 metrů. Pěstuje se na Cejlonu, v Číně, na Jávě a v dalších tropických oblastech. Nejkvalitnější surovinu poskytují stromy osmileté anebo starší.
Skořice je vlastně usušená kůra stromu – skořicovníku. Nejznámější jsou 2 druhy skořicovníků – skořicovník cejlonský (je považován za kvalitnější, kůra vytváří typické „svitky“) a skořicovník čínský.Vůni a chuť skořici vytváří především silice, hlavně aldehyd, eugenol, třísloviny i další složky. Pro vysoký obsah těchto látek se skořice hojně používá v léčitelství i v kosmetice.
Koření nebo léčivá rostlina?
Skořice byla známá především pro své léčivé účinky a jako koření se proslavila až mnohem později. Připsat jí můžeme například antimikrobiálními účinky, proto ji v antickém Řecku používali na hojení ran. Bylo však obtížné ji obstarat, protože byla velmi drahá.
Skořice má silné dezinfekční a antibiotické účinky, příznivě působí na zažívání, podporuje chuť k jídlu a působí i proti nadýmání. Do čajů se přidává v případě nachlazení. Je také významný antioxidant, který chrání naše tělo před volnými radikály. Moderní farmakologické výzkumy prokázaly příznivý vliv na metabolizmus tuků a cukrů, což je výhodné u pacientů s cukrovkou. Látky obsažené ve skořici povzbuzují naše tělo i mysl, zlepšují náladu a působí jako přírodní afrodiziakum. Možná právě proto je neodmyslitelnou součástí Vánoc a chladných zimních dnů.
Denní dávka skořice by neměla přesáhnout 2 – 4 g, u výtažků a olejů je třeba brát zřetel na sílu výrobků (viz příbalová informace.
Vnější užití skořice se soustřeďuje především do oboru kosmetiky. Ve formě masážních olejů a tělových krémů se používá k úlevě při bolestech svalů a svalových křečích, na revmatické bolesti kloubů a celkovému prohřátí a regeneraci tkání. Účinné látky také pomáhají při metabolizmu v buňkách, zrychlují látkovou výměnu, a proto se v kosmetice využívá k redukci projevů celulitidy.
TIP na skořicový zábal
Potřebujeme: větší množství bílého tučného jogurtu, pár kapek olivového oleje, 5 lžic skořice, fólii nebo rozstříhané mikrotenové sáčky, deku, hodinku pro sebe Jogurt smícháme se skořicí, zakápněme olejem a promícháme. Směs aplikujeme na pokožku hlavně na stehna, boky a bříško. Poté zabalíme do folie, přikryjeme dekou a hodinku relaxujeme.
Pokud dáváte přednost profesionální proceduře, navštivte například:
Lázně Poděbrady, www.lazne-podebrady.cz
Lázně Buchlovice, www.laznebuchlovice.cz
Recepty na chladné zimní dny
Domácí punč:
Potřebujeme 0,5 l červeného vína, 1 dcl višňovky (nebo rumu), 1 balení vanilkového cukru, šťáva ze dvou pomerančů (nebo přibližně stejné množství kompotové šťávy), 3 hřebíčky, 1 celá skořice.
Přivedeme šťávu z ovoce a vanilkový cukr do varu, přidáme višňovku nebo rum a necháme utvořit pěnu. Přilijeme víno, hřebíček, skořici a zahříváme. Směs se nesmí vařit. Dosladíme podle chuti.
Pomerančový punč:
Potřebuje 400 ml pomerančové šťávy, 400 ml vody, 100 ml koňaku, celá skořice a hřebíček. Svaříme vodu s kořením, přilijeme pomerančovou šťávu a dolijeme do horkých sklenic s koňakem. Ozdobíme pomerančem a mátou.
Alergie na skořici
Jako každá rostlina nebo koření i skořice může vyvolat alergickou reakci. Než nanesete krém se skořicí na pokožku, vyzkoušejte jeho reakci na malé části kůže. Ostatní skořicové přípravky zkoušejte jen zlehka. Dostaví-li se alergie, poznáte to snadno: rýma, bolesti hlavy, kopřivka, astma, poruchy dýchání a srdečního rytmu.
No koukám že skořice je taky zázrak o se týká pozitivních účinků na zdraví, ale docela mě zajímá jak skořicí využít nejlíp jako to afrodisiakum jako existují nějaké výtažky nebo tinktury speciálně k tomu přizpůsobené. Třeba něco jako tohle https://kamagraprodej.net/kategorie-produktu/pro-zeny/ i když to není úplně na přírodní bázi, třeba jaká Maca to je nějaké peruánské afrodiziakum. Diky